Як боротися з випадінням волосся після куріння та при відмові від куріння?

Куріння негативно впливає на організм в цілому і волосся не виняток. Взаємозв’язок куріння та випадання волосся вже доведено численними науковими дослідженнями (1). Жінки, що палять, частіше стикаються з порушенням циклу росту волосся, випаданням, а також структурними змінами — сухістю, ламкістю, відсутністю здорового блиску і еластичності.

У цій статті ми розглянемо науково обґрунтовані факти, чому і як куріння провокує випадання волосся та рекомендації, як зупинити випадіння волосся після куріння.

Як впливає куріння на волосся

Ризики тютюнопаління частіше пов’язують з онкологічними та серцево-судинними патологіями, передчасним старінням та зниженням продуктивності. А чи впливає куріння на випадання волосся? Однозначно так. Якими б “легкими” не були цигарки, тютюновий дим все одно містить нікотин та хімічні сполуки, які потрапляють в організм: у кровотік, а потім у тканини. Як пов’язано випадання волосся у жінок та куріння:

 • Паління впливає на циркуляцію крові. Під впливом нікотину проникність судин знижується, а також виникають ризики тромбоутворення. Недостатність кисню викликає гіпоксію (кисневе голодування) клітин фолікулів, активізуються окислювальні процеси, що призводить до випадання волосся. У людей, які зловживають цигарками, частіше діагностують андрогенну алопецію та лобну фіброзуючу алопецію у віці 40 років (2) та передчасне посивіння у віці 30 років (3).
 • Нікотин сприяє розвитку повільних запальних процесів у клітинах фолікулів, що призводить до їх загибелі. У такому стані нові фолікули не активізуються, порушується цикл зростання: тобто на місці волосків, що випали, не з’являються нові.
 • Паління пригнічує імунітет, підвищує сприйнятливість організму до бактерій та вірусів. Курці частіше стикаються з інфекційними та бактеріальними дерматологічними захворюваннями, що вражають волосисту частину голови.

Зв’язок між тютюном та випаданням

Алкоголь і куріння — науково доведена причина (2,4) випадання волосся у жінок. Згідно з цими дослідженнями у 95% жінок, які зловживають алкоголем, діагностовано випадання волосся за жіночим типом. Цей фактор ризику значно перевищує інші критерії, що провокують алопецію — пологи, грудне вигодовування, прийом пероральних гормональних контрацептивів, недозований вплив ультрафіолету.

Також повністю вивчено механізм запуску процесу випадіння волосся від куріння у жінок:

 • негативний вплив генотоксикантів диму від цигарок на мікросудинну систему фолікулів з подальшим ушкодженням їхньої ДНК;
 • прооксидантна дія — вивільнення великої кількості протизапальних цитокінів, що призводить до фолікулярного запалення та фіброзу;
 • підвищений синтез естрадіолу (чоловічого статевого гормону), що призводить до гормонального дисбалансу, порушень циклу росту волосся.

Випадання волосся від куріння електронних цигарок

Електронні цигарки — аналог тютюнопаління і один із способів мінімізувати шкоду, що завдається здоров’ю цією згубною звичкою. Дослідження Міністерства охорони здоров’я Англії доводить, що електронні девайси в 20 разів безпечніші за класичні, (5) відповідно випадання волосся від куріння айкос діагностується рідше.

Але виключити випадання волосся від куріння електронних сигарет повністю не можна: рідини для паління (навіть безнікотинові) містять речовини, які здатні викликати окислювальний стрес, впливають на артеріальний тиск та циркуляцію крові, що негативно позначається на здоров’ї та активності волосяних фолікулів.

Відновлення волосся після відмови від куріння

Випадання волосся деякий час після відмови від куріння пояснюється хронічними порушеннями функцій органів та систем: при тривалому палінні страждає серцево-судинна система, порушується мікрофлора та абсорбційні здібності кишківника, можливі дефіцитні стани та пригнічення імунітету.

Лікування випадіння волосся при відмові від куріння має комплексний характер і спрямоване на зміцнення та відновлення організму в цілому, а також прицільний вплив на волосся.

Способи відновлення волосся

Як зупинити випадання волосся після відмови від куріння?

 • Пройти повну діагностику для визначення функціональних та гормональних порушень, гіповітамінозу, хронічних захворювань внутрішніх органів.
 • Відкоригувати спосіб життя: запровадити помірну фізичну активність, стабілізувати сон, мінімізувати стреси.
 • Підібрати якісний догляд для волосся, систематизувати домашні гігієнічні та доглядові процедури.
 • Вдатися до салонних процедур, які допоможуть відновити мікроциркуляцію крові та зростання волосся — мезотерапія, озонотерапія, плазмотерапія, кріомасаж.

Зупинити випадіння волосся при відмові від куріння допоможе вітамінотерапія. Важливими вітамінами для зміцнення, зростання та відновлення структури локонів є:

 • біотин — стимулює ріст і сприяє регенерації стержня, роблячи волосок більш щільним і еластичним, усуває сухість і ламкість;
 • вітаміни С та Е — потужні антиоксиданти, які пригнічують окислювальні процеси, зміцнюють судини та сприяють кращому насиченню клітин киснем;
 • вітамін Д — добре впливає на ріст волосся, сприяє засвоєнню кальцію, зміцнюючи фолікули;
 • вітаміни групи В — прискорюють ріст, зміцнюють коріння, протистоять ранній сивині, чинять профілактичну дію при ризиках розвитку лупи та себореї.

Біотин — один із найважливіших нутрієнтів для відновлення волосся після куріння. Зв’язок нестачі цього нутрієнта з красою локонів доведено одним із досліджень (6), в якому брали участь жінки з проблемою випадіння волосся. У 38% учасниць зафіксовано дефіцит біотину: з них 24% страждали від дифузної телогенної алопеції (порушення циклу росту). Одноразовий добовий прийом біотину в об’ємі 5 мг активізує ріст, покращує структуру, сприяє регенерації шкіри, усуває алопецію (7,8,9). Біотин добре засвоюється організмом, у достатній концентрації міститься в яєчних жовтках, цільнозернових продуктах, насінні та горіхах. Альтернативне джерело біотину — препарати з його вмістом. На українському ринку таким препаратом є Biotebal: одна таблетка містить 5 мг біотину, що забезпечує необхідну добову дозу нутрієнта.

Дослідження

Дефіцит біотину найчастіше є причиною розвитку дерматологічних захворювань шкіри та волосся. (10) Мікронутрієнт характеризується високою біодоступністю, а його недостатність є наслідком вродженої відсутності біотинідази або порушень абсорбції через патології кишечника, незбалансовані дієти, прийом антибіотиків, паління.

Контроль рівня біотину в сироватці крові та прийом його у вигляді препаратів біотину в дозі 5 мг/добу дозволяє вирішити проблему випадання, відсутності росту, лущення та сухості шкіри, ламкості та нерозчісування локонів. Ефект інтенсивної терапії біотином зберігається тривалий час за умови відсутності тригерів — паління, стресів, незбалансованих дієт.

Чи може паління спровокувати випадання волосся? Безумовно: взаємозв’язок тютюнової залежності та порушення циклу росту локонів доведено неодноразовими клінічними дослідженнями. Погіршити ситуацію можуть перенесені чи хронічні захворювання, стресові ситуації, перевтоми, гіповітаміноз. Відмова від куріння у поєднанні з корекцією способу життя та вітамінотерапією допоможе відновити густоту та красу волосся, шкіри, підвищить продуктивність та уповільнить старіння організму.

Список використаних джерел

 1. (1) Association between smoking and hair loss: another opportunity for health education against smoking? Ralph M Trüeb
 2. (2) The Effects of Smoking on Hair Health: A Systematic Review Arash Babadjouni, Delila Pouldar Foulad
 3. (3) Smokers’ hair: Does smoking cause premature hair graying? Ayman A Zayed, Awni D Shahait, Musa N Ayoub, Al-Motassem Yousef
 4. (4) Effect of Behavioral Factors on Severity of Female Pattern Hair Loss: An Ordinal Logistic Regression Analysis Yanhua Yi, Xiaoqiang Li, James Jia
 5. (5) E-cigarettes: an evidence update A report commissioned by Public Health England Authors: McNeill A, Brose LS, Calder R, Hitchman SC Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience, National Addiction Centre, King’s College London
 6. (6) Serum Biotin Levels in Women Complaining of Hair Loss Ralph M Trüeb
 7. (9) Biotin: overview of the treatment of diseases of cutaneous appendages and of hyperseborrhea Bianca M Piraccini, Enzo Berardesca, Gabriella Fabbrocini, Giuseppe Micali, Antonella Tosti
 8. (7) Familial Uncombable Hair Syndrome: Ultrastructural Hair Study and Response to Biotin V Boccaletti Zendri, G Giordano, L Gnetti, G De Panfilis
 9. (8) Uncombable hair syndrome: observations on response to biotin and occurrence in siblings with ectodermal dysplasia W B Shelley, E D Shelley
 10. (10) Biotin: overview of the treatment of diseases of cutaneous appendages and of hyperseborrhea. Piraccini BM, Berardesca E, Fabbrocini G, Micali G, Tosti A

Замовити
Інші статті
Назад
Вперед
навесні почало сильно випадати волосся що робити
Причини сильного випадіння волосся
Випадіння волосся провокують різні фактори – зазвичай це стрес, хронічні захворювання, незбалансований раціон харчування, дефіцит вітамінів, сухе повітря тощо. Якщо проблема вже є, вживайте відповідні заходи.
Читати більше
які вітаміни найкраще підходять для відновлення волосся
Які вітаміни допомагають відновлювати волосся після хімічної завивки
Пружні, об’ємні кучері – мрія багатьох жінок. Якщо природа не наділила вас ними, можна зробити хімічну завивку.
Читати більше
Різні типи волосся: як обрати догляд, що підходить саме вам
Здорове густе волосся здатне прикрасити будь-яку жінку, незалежно від віку та типажу.
Читати більше
які краще приймати вітаміни при випаданні волосся
Дефіцит вітамінів та випадіння волосся – який зв’язок?
Стан волосся значною мірою залежить від кількості нутрієнтів у раціоні. Найбільший вплив чинять біотин, вітаміни А, С, D, Е, групи В. Якщо почалася проблема з випадінням, потрібно перевірити рівень біотину в крові.
Читати більше
як зупинити випадання волосся у літньому віці у жінок
У якому віці починається випадання волосся і як із цим боротися?
В нормі випадання волосся у ранньому віці складає до 100 одиниць на день. Це нормальний фізіологічний процес, пов'язаний із життєвим циклом локонів, який ділиться на три фази...
Читати більше
Біотин для здоров'я вашого волосся фото
Біотин для здоров’я вашого волосся
Стан волосся, шкіри та нігтів значною мірою залежить від дієти. Якщо людина вживає достатню кількість амінокислот, мікроелементів, вітамінів, проблем із зовнішністю можна уникнути.
Читати більше