Випадання волосся у жінок під час клімаксу: причини та методи лікування
Випадання волосся при клімаксі — досить поширена проблема жінок. У цей період жіночий організм зазнає цілої низки змін, які впливають на фізичний та психоемоційний стан. Волосся – це індикатор загального стану здоров’я, воно реагує на гормональні зміни, стреси, хвороби та стає більш вразливим і слабким у клімактеричний період. Випадання волосся при клімаксі у жінок може доповнюватися структурними змінами — їх ламкістю, надмірною сухістю та втратою блиску, рясною появою сивини.
Якщо при клімаксі випадає волосся, що робити і які методи профілактики алопеції рекомендуються у цей період — розглянемо у цій статті.
Чому починає випадати волосся у жінок за 50
Випадання волосся при клімаксі у жінок пояснюється гормональною перебудовою. У репродуктивному віці у жіночому організмі синтезуються як жіночі, і чоловічі гормони з переважанням перших. Естроген — один із головних стероїдних жіночих статевих гормонів, що впливає на статевий розвиток та формування фігури за жіночим типом, регулює менструальний цикл. У період менопаузи, коли функція фолікулярного апарату поступово пригнічується, рівень естрогену знижується, а андрогени (чоловічі гормони), як і раніше, синтезуються і починають переважати. Це основна причина, через яку при клімаксі випадає волосся. Погіршити стан можуть:
- аутоімунні захворювання;
- гіповітаміноз вітамінів та мінералів;
- незбалансоване харчування;
- стреси, перевтоми;
- порушення циркуляції крові;
- захворювання ШКТ, інфекції;
- приймання деяких препаратів.
При менопаузі випадання волосся у жінок відбувається з різною інтенсивністю, у критичних випадках може діагностуватись андрогенна алопеція — облисіння за чоловічим типом.
Як впоратися з випадінням волосся під час клімаксу: корисні поради
Якщо при клімаксі випадає волосся — що робити? Вирішення проблеми має бути комплексним, спрямованим на підтримку організму та гормональної системи. Рекомендується звернутися до ендокринолога та трихолога для діагностики та складання комплексної програми. Якщо діагностовано патологічне випадання волосся, лікування при клімаксі може включати:
- препарати з естрогенами (у тому числі органічні) для відновлення гормонального фону;
активатори росту волосся у вигляді сироваток та масок; - фізіотерапевтичні процедури, що покращують циркуляцію крові та зміцнюють фолікули —
- мезотерапія, озонотерапія, лазерна терапія, плазмотерапія;
- вітаміни при клімаксі при випаданні волосся – біотин, А, С, Е, D і групи В;
- заспокійливі препарати для підвищення стійкості до стресів;
- якісний домашній догляд — поживні та зміцнюючі шампуні, засоби, що кондиціонують, термозахист.
Якщо при клімаксі випадає волосся, важливою складовою програми їх відновлення є раціональне збалансоване харчування. Додатковий бонус дієтотерапії — стабілізація ваги, зниження ризиків дерматологічних проблем, серцево-судинних захворювань та остеопорозу.
Важливість правильного догляду за волоссям під час клімаксу
Якщо сильно випадає волосся в менопаузі, трихологи на додаток до основної програми корекції стану рекомендують ретельніше підбирати домашній догляд. Основні рекомендації:
- Частота миття голови в клімактеричний період може змінитися через підвищену жирність шкіри голови. Проводити гігієнічні процедури необхідно в міру забруднення: це дозволить уникнути такого ускладнення, як себорейний дерматит.
- Доглядові засоби потрібно підбирати виходячи з типу шкіри голови і самого волосся, віддавати перевагу професійним формулам і складам.
- Особливу увагу надавати зволоженню та збереженню гідробалансу волосся. Для цього рекомендується застосовувати маски кожне третє миття голови, мінімізувати використання гарячих інструментів (фен, плойка, випрямляч), а також не нехтувати якісними термозахисними засобами у вигляді спрею або крему.
У літній та зимовий період необхідно захищати волосся від температурного впливу — вітру, морозу, прямих сонячних променів. Ці фактори негативно впливають на капіляри, що погіршує циркуляцію крові.
Вітаміни та препарати для жінок старше 50 років, які борються з випадінням волосся
Вітаміни при клімаксі при випаданні волосся впливають на ефективність комплексних програм лікування трихологічних проблем. Дефіцит вітаміну у віці 45-50 років є глобальною проблемою, оскільки абсорбція мікронутрієнтів може бути порушена на фоні перших вікових змін, захворювань ШКТ, хронічних хвороб. Вирішується проблема шляхом корекції харчування чи пошуком альтернативних джерел — полівітамінних комплексів.
Які вітаміни від випадіння волосся при клімаксі рекомендовані:
- Біотин — один із найважливіших нутрієнтів для відновлення волосся (1). Його недостатність чи дефіцит проявляється у вигляді випадання, зупинки росту, надмірної сухості та ламкості волосся, а також дерматологічними проблемами — лупою, себорейним дерматитом. Біотин синтезується організмом у невеликій кількості, а додатково отримати його можна з продуктів — насіння, горіхів, яєчних жовтків та цільнозернових круп. На українському ринку представлений польський препарат Біотебал, що містить біотин. Одна таблетка Біотебал містить оптимальну добову дозу біотину — 5 мг.
- Вітамін Д сприяє засвоєнню кальцію, що позитивно впливає на структуру волоса, покращує кровопостачання, зміцнює фолікули та стимулює ріст. Хорошим джерелом вітаміну Д3 є червона риба, м’ясо птахів, кисломолочні продукти.
- Вітамін А сприяє виробленню колагену, регулює роботу сальних залоз, має профілактичну дію при схильності до лупи та посіченні кінчиків. Отримати вітамін А можна з гарбуза, обліпихи, болгарського перцю, сиру.
- Вітамін С зміцнює стінки кровоносних судин, забезпечуючи оптимальні умови для циркуляції крові та насичення фолікул киснем. Джерело вітаміну С — цитрусові, шипшина, смородина, болгарський перець, листя салату.
- Вітамін Е має антиоксидантні властивості, захищає тканини від негативного впливу окисних процесів, сприяє регенерації. У великій концентрації вітамін Е міститься в горіхах, насінні, олії.
- Вітаміни групи В активізують та подовжують анаген (етап росту волосся), усувають сухість, підтримують ліпідний баланс. Поповнити запаси цих мікронутрієнтів можна з круп, горіхів, пивних дріжджів, яєць.
- Мідь — бере участь у синтезі меланіну, захищаючи волосся від ранньої сивини, а також стимулює та зміцнює коріння. Мідь міститься в гарбузі, вівсяній та гречаній крупі.
- Цинк — сприяє регенерації тканин, усуває надмірну сухість, має антиоксидантні властивості. Міститься цинк у капусті, цибулі, часнику.
- Залізо — покращує структуру тонкого волосся, усуває сухість та ламкість. Джерело заліза — риба, печінка, м’ясо, бобові, соя, петрушка.
- Селен має антиоксидантну дію, він міститься в злаках, м’ясі, яйцях, молоці.
Випадання волосся при клімаксі діагностують у жінок з недостатністю магнію, кальцію та кремнію. Ці нутрієнти містяться в сої, бобових, цільнозернових крупах, капусті, рибі. Поповнивши раціон цими продуктами, можна зменшити сухість волосся, їх ламкість і стоншення.
Як подолати втрату волосся при клімаксі: дієві рішення
При клімаксі випадає волосся — це результат гормональних змін у організмі. Корекція гормонального фону повинна поєднуватися з професійними та домашніми доглядовими програмами:
- Доглядові засоби з компонентами, що стимулюють ріст. Такими активаторами можуть бути шампуні, маски, сироватки та органічні засоби — відвари трав, олії.
- Хороші результати демонструє ін’єкційне введення активаторів росту волосся. Такі препарати мають подвійну дію: насичують тканини мікроелементами та стимулюють кровотік, насичуючи клітини киснем. Найбільш популярні ін’єкційні процедури:
– мезотерапія — введення складів з оптимальним вмістом амінокислот, вітамінів та мінералів, колагену та гіалуронової кислоти;
– плазмоліфтинг — введення збагаченої плазми крові пацієнта;
– біоревіталізація — ін’єкції гіалуронової кислоти.
Такі процедури мають зволожувальний ефект, пробуджують “сплячі” фолікули, стимулюють ріст і добре впливають на структуру волосків.
- Масаж — професійний або домашній самомасаж збільшує приплив крові до шкіри голови, забезпечує гарне насичення клітин киснем, тим самим зміцнює коріння та активізує ріст.
Також рекомендується переглянути принципи домашнього догляду з урахуванням змін шкіри голови та самого волосся. Важливим критерієм лікування патологічного випадання волосся в період клімаксу є консультація та супровід фахівців — здавання аналізів для виявлення дефіцитних станів та їх усунення.
Що робити, коли випадання волосся завдає дискомфорту: поради фахівців
Випадання волосся при клімаксі нерідко супроводжується дискомфортом та емоційною пригніченістю. Рекомендації стилістів допоможуть приховати недостатність густоти. Але справді відновити здоров’я та красу локонів можна за комплексного підходу. Фундаментом кардинальної зміни стане корекція способу життя — збалансоване харчування, підібрані лікарем вітаміни від випадіння волосся при клімаксі, мінімізація стресів та перевтоми, повна діагностика організму та лікування хронічних захворювань.
Біотин при менопаузі: дослідження
Випадання волосся при клімаксі у жінок — поширене явище, пов’язане із зміною гормонального фону. З алопецією андрогенного типу (коли чоловічі гормони переважають) стикається 6% жінок віком 50 років, та 38% жінок на рубежі 70 років (2).
Як прийом біотину діє на жіночі локони (1):
- зміцнює цибулини;
- активізує зростання та продовжує стадію анагену;
- зменшуючи відсоток волосся у стадії телогену (випадання);
- усуває сухість шкіри та волосся;
- сприяє синтезу кератину, відновлюючи структуру;
- демонструє профілактичний ефект при ризиках лупи та себореї;
- усуває синдром нерозчісування волосся.
Рекомендована добова норма біотину — 5 мг. Цей нутрієнт міститься в яєчних жовтках, цільнозернових продуктах, бобових та горіхах. З дефіцитом біотину стикаються рідко, але недостатністю страждає великий відсоток населення. Це пов’язано з порушенням біодоступності через захворювання ШКТ і прийом лікарських препаратів. Щоб унеможливити нестачу мікронутрієнта, можна використовувати альтернативні джерела. Наприклад, препарат Біотебал, що містить 5 мг біотину – необхідну організму добову дозу.
Висновок
При менопаузі випадання волосся — це поширений симптом, що свідчить про зміну гормонального фону: згасання функцій фолікулярного апарату супроводжується зниженням вироблення жіночих статевих гормонів (естрогенів). Коли чоловічі гормони (андрогени) починають переважати, спостерігається облисіння за чоловічим типом — андрогенна алопеція. Також спостерігається погіршення якості волосся — їх сухість, ламкість, втрата еластичності та блиску.
Організм жінки в період клімаксу потребує комплексної підтримки, яка допоможе зберегти красу волосся та шкіри, стабілізувати вагу та психоемоційний стан. У цей час необхідно більше часу приділяти відпочинку, харчуванню, приймати вітаміни, бути фізично активною та обов’язково консультуватися з фахівцями — комплексна діагностика, здавання аналізів та профілактичні огляди допомагають мінімізувати неприємну симптоматику, у тому числі й випадання волосся.
Список використаних джерел
- (1) Огляд використання біотину від випадіння волосся Діпа П. Патель, Шейн М. Свінк, Леслі Кастело-Соччіо
- (2) Лікування андрогенної алопеції А. Тості, Ф. Камачо-Мартінес, Р. Доубер
- (3) Дослідження практик лікарів щодо додавання біотину на основі опитування Алан Ву, Елізабет Йим, Шарі Р Ліпнер
- Випадання волосся у жінок Франциско М, Камачо-Мартінес
- Випадання волосся у жінок: медичні та косметичні підходи до збільшення повноти волосся на шкірі голови Р. Сінклер, М. Патель, Т. Л. Доусон, А. Яздабаді, А. Перес, Н. В. Руфо
- Ефективність і безпека харчової добавки, що містить L-цистин, екстракт Serenoa repens і біотин проти випадіння волосся у здорових чоловіків і жінок Проспективне, рандомізоване, подвійне сліпе, контрольоване клінічне дослідження Мрідвіка Нарда, Соня Аладрен, Енца Цестон, Вінченцо Нобіле