Сезонні зміни та волосся: як адаптувати догляд залежно від пори року

Розкішне волосся — це результат правильного догляду. Кожна жінка має свій ритуал і доглядові засоби, підібрані з особливою ретельністю. Але навіть при максимальному дотриманні рекомендацій трихологів та б’юті-майстрів кожна жінка може зіткнутися з різними проблемами, пов’язаними зі зміною сезону, а відповідно і впливом на локони. Як зупинити сезонне випадання волосся, уникнути сухості та тьмяності, мінімізувати негативний кліматичний вплив — у цій статті.

Причини сезонних змін

Кожна жінка по-своєму розуміє сенс слів “випадання волосся”. Щоденне випадання в межах 100 волосків вважається нормою, а ось більші втрати вже відносять до патологічного стану. Основними тригерами для погіршення стану локонів є:

  • Дефіцит вітамінів: їхня недостатність або виражений гіповітаміноз. Такий стан може виникати через незбалансований раціон, монодієти, порушення абсорбції мікронутрієнтів через захворювання або прийом лікарських препаратів. Взимку цьому сприяє відсутність якісних фруктів та овочів.
  • Стреси, депресії — стани, які супроводжуються підвищеним виробленням кортизолу. Емоційна напруга негативно впливає на ріст та стан волосся загалом.
  • Холод сприяє спазмуванню судин, що призводить до стійкого порушення кровообігу та гіпоксії цибулин. Нестача кисню та поживних нутрієнтів послаблює фолікули.
  • Гормональний дисбаланс, спровокований захворюваннями або клімактеричним періодом, характеризується загальним негативним впливом на жіночий організм: спостерігається випадання, сухість та тьмяність, погіршується стан шкіри та нігтів.

Догляд за волоссям взимку

Для збереження краси та здоров’я локонів з настанням холодів потрібен більш ретельний догляд та підтримка організму загалом. Взимку шкіра голови та волосся піддаються негативному впливу низького температурного режиму, а додатковими факторами, які можуть спровокувати випадання, сухість та відсутність блиску є:

  • недостатнє надходження корисних поживних речовин;
  • стреси та перевтоми;
  • вплив сухого повітря у робочому приміщенні та будинку;
  • неправильний підбір доглядових засобів.

Догляд за волоссям у зимову пору року полягає у забезпеченні додаткового захисту від холоду та вітру, корекції режиму миття голови через використання головних уборів.

Головний убір

Головний убір — невід’ємна частина догляду за волоссям взимку. Як зима впливає на локони:

  • Випадання, порушення циклу росту, тьмяність. Низька температура призводить до спазмування кровоносних судин, внаслідок чого порушується циркуляція крові, знижується надходження кисню та мікронутрієнтів.
  • Сухість, розсічення кінчиків, ламкість, сплутаність. Під впливом морозу стрижень волоска електризується, а вітер призводить до механічного пошкодження.

Правильно підібраний головний убір — це створення стильного образу та надійний захист від пошкодження волосся.

Не виходити на вулицю з вологим волоссям

Сушіння з використанням якісного термозахисту дозволяє зберігати гідробаланс у структурі волосся, еластичність та пружність. У зимовий час недостатньо добре просушені пасма більш вразливі до холоду, є ризики розвитку дерматологічних захворювань шкіри голови, а також інтенсивнішого випадання.

Щоденне використання кондиціонера

Використання кондиціонера після кожного миття голови допомагає відновити цілісність поверхневої структури волоска, зберегти вологу всередині, забезпечити гладкість та шовковистість. У зимовий час цьому пункту необхідно приділити особливу увагу, оскільки локони піддаються більш агресивному впливу: температурні перепади сухого повітря всередині опалювальних приміщень і холодне вологе повітря на вулиці можуть зробити волосся сухим, тьмяним і слабким.

Доповнити зимовий догляд для волосся рекомендується поживними спреями та сироватками для кінчиків.

Регулярне використання зволожуючих засобів та поживної косметики для волосся

Правильний догляд за волоссям взимку — це використання зволожуючих та поживних засобів. Що рекомендується для домашнього догляду:

  • Маски з поживним та зволожуючим складом не рідше 1-2 рази на тиждень. У зимовий час рекомендовані засоби з кератином та оліями.
  • Натуральні олії, а також масляні суміші з вітамінами для насичення структури. Особливо ретельного догляду потребують кінчики.
  • Сироватки — висококонцентровані суміші для профілактики розсічення кінчиків.

Такий зимовий догляд особливо необхідний для волосся пошкодженого, фарбованого, надмірно сухого.

Миємо волосся прохолодною або теплою водою. Але не гарячою!

У зимовий час процедура миття голови має бути більш делікатною, щоб запобігти пошкодженню структури та шкірного покриву. Основні рекомендації:

  • вода має бути теплою — надмірно висока або низька температура погано впливає на шкіру та волосся;
  • шампунь для зимового догляду для волосся має сприяти живленню, при цьому підібраним по типу — для сухих, жирних, пофарбованих.

Стрижемо та фарбуємо волосся до початку зими

З фарбуванням та стрижками рекомендується почекати до весни. Взимку волосся може бути ослаблене та більш вразливе до хімічних складових, а також втрачає об’єм. Освіжити локони можна нешкідливими тонуючими засобами, а для підтримки їх здоров’я можна практикувати салонні процедури холодного відновлення.

Дотримуючись цих простих правил догляду за волоссям взимку можна протистояти їх випадінню, тьмяності та сухості.

Весняний догляд за волоссям

Сезонне випадання волосся навесні пояснюється природним фізіологічним циклом їхнього росту. Кожен волосяний фолікул має свій цикл, тому протягом життя густота локонів при дотриманні правил догляду залишається практично незмінною. Навесні організм може бути виснажений відсутністю сонячного світла, нестачею мікронутрієнтів, низькою фізичною активністю. 4 секрети догляду за волоссям навесні допоможуть відновити їхню красу і прискорити ріст:

  1. усунення вітамінодефіцитних станів — потрібно здати аналізи для визначення нестачі мікронутрієнтів та поповнити їх запаси з продуктів чи вітамінно-мінеральних комплексів;
  2. мінімізувати стреси — проводити більше часу на свіжому повітрі, додати фізичну активність;
  3. відкоригувати догляд за волоссям після зими — підібрати засоби з відповідним складом;
  4. вдатися до допоміжних заходів для відновлення у вигляді салонних чи домашніх процедур.

Правильний догляд за волоссям навесні дозволить швидко повернути їм блиск, зупинити випадання та стимулювати ріст.

4 правила по догляду за волоссям влітку

У літній період волосся та шкіра голови піддаються негативному комплексному впливу солоної морської або хлорованої води в басейні, УФ-променів, високої температури навколишнього середовища. Відсутність правильного догляду за волоссям влітку може зробити їх сухими, сплутаними та слабкими, а рясна виробка сальних виділень шкіри голови може спровокувати різні дерматологічні проблеми.

Правильний догляд за волоссям влітку включає 4 основні фактори:

  • очищення — скраби та пілінги для шкіри голови ефективно видаляють жир і бруд, глибоко очищують пори, стимулюють циркуляцію крові та регулюють вироблення шкірного сала;
  • SPF захист — засоби для захисту від УФ-променів у поєднанні з головними уборами допоможуть уникнути сухості, ламкості, слабкості;
  • живлення — маски та олії на всю довжину, сироватки на кінчики допоможуть захистити структуру від пошкоджень, зроблять локони більш блискучими та еластичними;
  • зволоження у вигляді спреїв та спеціальних кремів особливо важливі влітку для збереження та відновлення рівня вологи.

Літній догляд за волоссям може включати різні професійні процедури — холодне та гаряче відновлення, кератин, ботокс. Такі процедури проводяться для відновлення структури, захисту від негативних чинників, прискорення росту.

Осінній догляд для волосся після літа

Осінь — період відновлення після літа та підготовка до зими. Випадання та сухість локонів в осінній період — це результат неправильного сезонного догляду, ігнорування засобів захисту від УФ-променів та солоної води, відсутність глибокого очищення шкіри, недостатньо якісне зволоження та живлення пасм. Які основні поради щодо догляду за волоссям восени дають трихологи та б’юті-майстри — читаємо нижче.

Що покращить стан волосся восени?

Догляд за волоссям восени спрямований на відновлення, живлення та зволоження. Для домашньої реконструкції рекомендується переглянути догляд та вибрати більш відповідні косметичні засоби, у складі яких присутні:

  • Гіалуронова кислота — утримує вологу, відновлює гідробаланс.
  • Пантенол — зволожує, надає гладкості та блиску.
  • Гліцерин — утримує вологу, усуває сухість.
  • Кератин — відновлює структуру та захищає від подальших пошкоджень.

Органічні компоненти також сприятливо впливають на волосся:

  • Екстракт алое — зволожує, знімає подразнення шкіри голови, сприяє загоєнню.
  • Екстракти лаванди та календули зволожують та живлять, зміцнюють фолікули.
  • Масла зволожують, живлять, зміцнюють, надають м’якості та блиску. Рекомендується звернути увагу на олійки — арганова, оливкова, кокосова, касторова, жожоба.

Важливою частиною осіннього догляду є вітаміни. Вони можуть бути у складі доглядових засобів, наприклад вітаміни групи В або вживатися як добавки.

Особливу увагу слід приділити біотину. Він відіграє ключову роль у виробництві кератину, що є основою структури волосини на 90%. Нестача або дефіцит біотину може призвести до інтенсивного випадання та навіть алопеції, а також збільшує ризик виникнення шкірних захворювань, таких як себорейний дерматит. Дослідження (1) 2022 року показало, що 43,9% дерматологів рекомендують біотин для лікування проблем росту і сезонного випадіння. Регулярне вживання біотину сприяє покращенню стану волосся, зміцнюючи фолікули, знижуючи втрати в період сезонного випадання, стимулюючи фазу активного зростання, сприяючи виробництву колагену та відновлюючи структуру волосяного стрижня. Також біотин включений до комплексних методик лікування алопеції різної природи.

Біотин частково виробляється самим організмом, проте основна його частина повинна надходити з їжею, такою як горіхи, насіння, жовтки яєць та цільнозернові продукти. Для поповнення дефіциту біотину можливо використовувати альтернативні джерела, якщо ви вживаєте недостатньо їжі багатої на біотин. Наприклад, препарат Biotebal, у якому активним компонентом є біотин. Кожна таблетка Biotebal містить 5 мг цієї цінної речовини, що сприяє відновленню рівня біотину в організмі.

Як доглядати за волоссям: поради професіоналів

Сезонне випадання, повільний ріст, сухість, ламкість, відсутність блиску — всього цього можна уникнути, якщо дотримуватися простих правил догляду:

  • Мінімізувати або виключити процедури, що травмують, — фарбування, хімічні завивки.
  • Обов’язково використовувати кондиціонер після шампуню.
  • Перед термічним впливом (сушіння феном, випрямлення, накрутка плойкою) наносити термозахист спрей або крем.
  • Влітку та взимку носити головний убір для захисту від температури.
  • Збалансовано харчуватися та дотримуватися питного режиму.
  • Робити самомасаж для активації циркуляції крові.
  • Контролювати рівень мікронутрієнтів — здавати аналізи та вчасно приймати призначені вітамінні добавки для усунення дефіциту.

Дослідження

Взаємозв’язок стану волосся з порами року – об’єкт численних досліджень. Результати деяких із них нижче:

  1. На підставі проведеного річного дослідження (2) доведено, що стадія телогена (зупинка росту) досягає піку у серпні-вересні.
  2. Роль клімату у рості та випадінні вивчалася у дворічному дослідженні (3), в якому брали участь 123 пацієнти з осередковою алопецією В результаті зафіксовано залежність росту та випадання від тривалості світлового дня та тиску повітря.
  3. Вивчення параметрів росту волосся у здорових чоловіків впродовж 18 місяців свідчить (4), що максимальний пік анагена (близько 90%) припадає на березень і неухильно знижується аж до вересня. Параметри, зафіксовані у дослідженні, стосувалися волосся на голові, обличчі (борода) та стегнах. При цьому сезонні коливання росту нігтів не зафіксовані.
  4. Сезонність випадіння досліджувалась із залученням 823 здорових жінок, дослідження (5) тривало 6 років. В результаті встановлено, що максимальна кількість телогенового волосся на жіночій голові в літній період, другий пік (менш виражений) зафіксовано навесні.

Ці дослідження доводять, що зв’язок між сезонністю та станом волосся є. Також на ріст та випадання локонів впливає тривалість світлового дня та навіть атмосферний тиск.

Правильно підібраний догляд за волоссям — запорука його краси та здоров’я. Зважаючи на особливі потреби пасм у кожний сезон рекомендується приділяти особливу увагу доглядовим засобам, чергуючи живильні та зволожуючі засоби. Фундаментом для здоров’я та активного росту незалежно від пори року є збалансоване харчування, баланс нутрієнтів, відсутність стресу, повноцінний сон та активність, а також дотримання гігієни.

Список використаних джерел

  1. (1) Natural Hair Supplements: Biotin and Collagen Van Wicklin, Sharon Ann
  2. The Effects of Biotin Deficiency on Hair Development and Pigmentation Harold Rauch
  3. A 3-Month, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study Evaluating the Ability of an Extra-Strength Marine Protein Supplement to Promote Hair Growth and Decrease Shedding in Women with Self-Perceived Thinning Hair Bruno A. Bernard
  4. (2) Changes in Chinese hair growth along a full year C Liu, J Yang, L Qu, M Gu, Y Liu, J Gao, C Collaudin, G Loussouarn
  5. (3) Associations between season, climate, and pediatric alopecia areata flares in Providence, Rhode Island Helen Zhang, Elisabeth A George-Washburn, Erica M Lin
  6. (5) Seasonality of hair shedding in healthy women complaining of hair loss Michael Kunz, Burkhardt Seifert, Ralph M Trüeb
  7. (4) Seasonal changes in human hair growth V A Randall, F J Ebling

Замовити
Інші статті
Назад
Вперед
Як боротися з випадінням волосся після куріння та при відмові від куріння?
Куріння негативно впливає на організм в цілому і волосся не виняток. Взаємозв'язок куріння та випадання волосся вже доведено численними науковими дослідженнями (1).
Читати більше
андрогенне облисіння у жінок
Що потрібно знати про жіноче облисіння і як з цим боротися
З проблемою втрати волосся жінки стикаються на будь-якому етапі життя, незалежно від віку. У нормі щодня втрачати до 100 волосків на день: це природний фізіологічний процес, пов'язаний із циклом зростання локонів.
Читати більше
Біотин для здоров'я вашого волосся фото
Біотин для здоров’я вашого волосся
Стан волосся, шкіри та нігтів значною мірою залежить від дієти. Якщо людина вживає достатню кількість амінокислот, мікроелементів, вітамінів, проблем із зовнішністю можна уникнути.
Читати більше
цикл росту волосся
Як порушення циклу росту волосся призводить до їх випадання?
У погоні за гарними густими локонами деякі жінки рахують практично кожен волосок, що випав. Насправді випадання – це нормальний фізіологічний процес, якщо добова втрата не перевищує 80-100 одиниць.
Читати більше
дозування біотину при випаданні волосся яке потрібно
Як біотин працює проти випадіння волосся
Проблеми з волоссям (випадіння, посіченість, стоншення) виникають з різних причин. Основні – незбалансоване меню, стреси, дефіцит вітамінів, хронічні захворювання, шкідливі звички.
Читати більше
які треба пити вітаміни щоб зміцнити волосся
Способи зміцнення волосся та запобігання їх випаданню
Чисте і добре вкладене волосся — це далеко не про їхнє справжнє здоров'я. Більшість жінок успішно вуалюють проблеми походами в салони краси та використанням класичних доглядових засобів, що дозволяє...
Читати більше