Ознаки жіночого облисіння та види лікування

андрогенне облисіння у жінок

Стереотип про те, що чоловіки частіше страждають від облисіння, зруйновано. Ознаки облисіння у жінок зустрічаються нерідко, але більшість із них сприймають цей факт як естетичну проблему, спрямовуючи багато сил на корекцію візуального ефекту, використовуючи зачіски, аксесуари та головні убори. Але якщо розглянути проблему глибше, причинами облисіння у жінок після 30 можуть бути хронічні захворювання, дерматологічні хвороби, стреси, гіповітаміноз, у старших жінок — вікові зміни, клімакс. У цій статті ми розглянемо, як розпізнати перші ознаки облисіння у жінок, які причини можуть призвести до такого стану і як відновити ріст та густоту локонів.

Дефіцит вітамінів

Чи дійсно важливий біотин для здоров’я волосся та шкіри чи його властивості перебільшені? Після багатьох досліджень, результати яких були суперечливими, на користь біотина зіграло нещодавнє відкриття факту вродженої помилки метаболізму біотину. Молекулярний дефект може розвиватися у неонатальний період і впливати на фермент голокарбоксилази-синтетази. У пізнішому дитячому віці патологія впливає фермент біотинідази. Клінічні симптоми цих станів зачіпають шкіру та волосся. У першому випадку присутні лускаті висипання і тотальна алопеція, у другому — ентеропатичний акродерматит та осередкова алопеція. Це відкриття підтверджує важливість біотину для підтримки здоров’я волосся та шкіри (4).

Які ще вітаміни впливають на цикл росту волосся та його стан:

 • Вітамін А – зміцнює цибулини, забезпечує здорове середовище шкірі голови (профілактика лупи, себореї).
 • Вітамін С – стимулює ріст, живить шкіру та волосся.
 • Вітамін Е – відповідає за зовнішній вигляд кучерів, робить їх гладкими та блискучими.
 • Вітамін Д – активізує фазу анагену (зростання), регулює вироблення шкірного сала, підвищує захисні сили фолікул.
 • Вітаміни групи В:

– тіамін (В1) надає волоссю здорового блиску, стимулює ріст;

– рибофлавін (В2) допомагає відновити баланс при надмірній жирності шкіри і сухих кінчиках, що січуться;

– нікотинова кислота (В3) регулює ріст та пігментацію;

– пантотенова кислота (В5) сприяє насиченню тканин киснем, тим самим зміцнює коріння;

– піридоксин (В6) усуває сухість шкіри та лупу, мінімізує неприємні симптоми (свербіж, лущення);

– біотин (В7) сприяє регенерації структури волосся;

– фолієва кислота (В9) профілактика ранньої сивини, зміцнює та стимулює зростання.

Облисіння – чим лікувати? У жінок часто виникають думки про необхідність введення вітамінів до раціону. І це правильне рішення. Але важливо пам’ятати, що вітаміни приносять користь при дотриманні дозування та сумісності. В ідеалі перед початком вітамінотерапії проконсультуватися з гінекологом, дерматологом та ендокринологом для складання комплексної терапевтичної програми.

Ознаки облисіння

Облисіння або алопеція – це патологічне випадіння волосся на голові та/або тілі. Щоб відрізнити патологічний стан від нормального фізіологічного, потрібно розібратися в циклі росту волосся, що складається з трьох фаз:

 • анаген – фаза активного зростання фолікула;
 • катаген – період завершення активного зростання;
 • телоген – завершальна фаза та випадання волоска.

У стадії активного зростання знаходиться близько 90% локонів, решта 10% припадає на зупинку зростання та випадіння. За середніми показниками на голові розташовано близько 100 тис волосяних цибулин і нормою вважається випадання до 100 одиниць волосків на добу. Про патологічне облисіння можна говорити, коли кількість “втрат” перевищує цю норму. Самостійно визначити ознаки облисіння у жінок можна за допомогою простого тесту:

 • якщо на гребінці залишається велика кількість волосся;
 • якщо під час миття голови випадає понад 15-20 волосків;
 • якщо на випавшому волоссі є цибулина (корінь).

Явними симптомами облисіння є стоншення, візуальне порідження, зміна пігментації, а також сухість і свербіж шкіри голови, випадіння вій, волосків на тілі і бровах. Симптоматика може відрізнятись від класичної згідно з типами облисіння.

андрогенне облисіння у жінок що це

Причини випадання

Облисіння у жінок: причини такого стану можуть бути різними, але всі вони пов’язані зі здоров’ям чи неправильним доглядом:

 • Гормональні зміни, пов’язані з пубертатним періодом, вагітністю, захворюваннями ендокринної системи. Часто причинами облисіння у жінок після 40 є підготовка організму до клімактеричного періоду, природні вікові зміни.
 • Гіповітаміноз – нестача корисних мікронутрієнтів, пов’язана з недостатнім їх надходженням або зниженою біодоступністю (низьким засвоєнням).
 • Перенесені чи хронічні захворювання, слабкий імунітет.
 • Прийом препаратів із низьким профілем безпеки – протипухлинні програми, замісна гормонотерапія.
 • Сильні стреси, що супроводжуються викидом кортизолу (гормону стресу) у кров.
 • Неправильний догляд – недотримання режиму миття голови, ігнорування кондиціонерів та термозахисних засобів.

Облисіння у жінок – що робити? Ефективне лікування може призначити трихолог або дерматолог після визначення точної причини такого стану.

Типи облисіння у жінок

Як вилікувати облисіння у жінок – залежатиме від типу патології:

 • Очагова алопеція характеризується утворенням осередків із чіткими межами, частіше у передній частині і з боків голови. Лікування осередкового облисіння у жінок має бути комплексним, оскільки розвивається воно через збої імунної системи.
 • Дифузна алопеція характеризується рівномірним випаданням волосся, зниженням густоти та щільності волосяного покриву. Дифузне облисіння у жінок — як лікувати розповість трихолог, оскільки причин такого стану багато, починаючи від стресів та закінчуючи хронічними хворобами внутрішніх органів та дефіцитними станами.
 • Андрогенне облисіння у жінок – лікування стану вимагає корекції гормонального фону. Алопеція поширюється на тім’яну та потиличну частину голови.
 • Себорейна алопеція характеризується зміною шкірного покриву: роговий шар утворюється через рясне саловиділення, потім коріння слабшає, волосся рідшає і стоншується. При діагнозі себорейне облисіння лікування у жінок спрямоване на усунення причини та симптомів одночасно.
 • Рубцеве випадання характеризується утворенням рубцевої тканини, де немає фолікулів. Лікування такого облисіння у жінок проводиться хірургічним шляхом – підсадкою донорського волосся.

Стадії облисіння у жінок та інтенсивність випадання волосся у кожному клінічному випадку проявляються індивідуально, але перші ознаки облисіння у жінок класичні — це збільшення кількості випавших волосків на гребінці і після миття, витончення стрижня, надмірна сухість або жирність шкіри.

випадіння волосся у жінок лікування облисіння

Види лікування

Як можна вилікувати облисіння у жінок – розкаже трихолог. Алопеція – це не косметичний дефект, а сигнал про серйозні порушення в організмі. Програма лікування облисіння у жінок включає препарати (внутрішні та ін’єкційні), вітамінотерапію, корекцію харчування та правильний догляд. При неефективності таких методик стати володаркою розкішних здорових локонів можна за допомогою пересадки.

Біотин – вітамін здоров’я для волосся

Біотин бере участь у формуванні кератину, що становить 90% структури волосся. Саме тому він має статус важливого нутрієнта для підтримки краси та здоров’я волосся. При його недостатності або дефіциті спостерігається рясне випадання, аж до формування алопеції, є ризики дерматологічних патологій — себорейноподібного дерматиту. Відповідно до аналізу (2022 р) (6) 43,9% дерматологів та лікарів призначають біотин для вирішення проблем, пов’язаних із зростанням волосся. Підвищена потреба у вітаміні виникає під час вагітності та лактації, при тривалій медикаментозній терапії, після перенесених захворювань, при сезонному випаданні волосся.

Введення біотину в щоденний раціон дозволяє покращити стан локонів:

 • зміцнює фолікули;
 • скорочує втрати під час сезонного випадання;
 • активізує фазу анагену;
 • стимулює вироблення колагену;
 • відновлює структуру стрижня.

Біотин є частиною комплексних програм лікування алопеції різної етіології.

Мезотерапія: принцип дії та результат

Мезотерапія – це ін’єкційне введення мезококтейлів у шкіру голови. Такі склади включають вітаміни, активатори росту, амінокислоти, гіалуронову кислоту, колаген. Мезотерапія має подвійну дію:

 • насичує глибші шари шкіри голови корисними мікронутрієнтами, що забезпечує більш прицільну дію та накопичувальний ефект;
 • ін’єкції подразнюють шкіру, що сприяє поліпшенню мікроциркуляції крові та насичення клітин киснем.

Мезотерапія запускає процеси регенерації, вироблення колагену, відновлює цикл росту волосся. Склади мезококтейлів підбираються індивідуально.

Плазмотерапія

Плазмотерапія – це ін’єкційний метод впливу на волосяні цибулини. Таке лікування облисіння у жінок ефективне після коронавірусу, при гормональних порушеннях, інтоксикації та інших випадках, коли фолікули збережені, але не активні.

Плазмотерапія – це введення в шкіру голови плазми венозної крові пацієнта, яка пройшла обробку та збагачена тромбоцитами. Результати такої процедури можна помітити через кілька днів після першого введення, після другого випадіння волосся повністю припиняється. Проводять плазмотерапію курсами по 10-12 процедур не частіше ніж 1 раз на місяць.

Кріомасаж голови

При осередковому та локальному облисінні у жінок лікування кріомасажем демонструє гарні результати. Вплив на шкіру голови низькотемпературним рідким азотом ефективний при андрогенному, себорейному та осередковому облисінні, лупі, повільному зростанні волосся.

Вплив низькими температурами на кровоносні судини покращує мікроциркуляцію крові внаслідок чого шкіра насичується киснем та мікроелементами, “прокидаються” фолікули, нормалізується секреція, прискорюється ріст волосся. Кріомасаж має антисептичний та протизапальний ефект, що важливо при дерматологічних та косметичних проблемах.

ліки від сильного облисіння у жінок

Вітаміни: користь при випаданні волосся

Вітаміни є невід’ємною частиною комплексного лікування облисіння у жінок. Для профілактики алопеції, відновлення циклу росту, підтримки здоров’я та краси локонів рекомендується вводити в раціон продукти, багаті вітамінами А, В, С, Д, Е, а також цинком, міддю та Омега-3.

Важливу роль для здоров’я локонів грає біотин (1). Його дефіцит характеризується надмірною сухістю, ламкістю, слабкістю волосся, розсіченням кінчиків. Джерелом біотину є жовтки курячих яєць, цільнозернові крупи, горіхи, насіння. Але отримати необхідну порцію біотину можна завдяки добавкам. Biotebal – препарат, що містить 5 мг активної речовини, що є оптимальною добовою нормою.

Дослідження

До алопеції схильні жінки будь-якого віку: тригером для випадання волосся може стати гормональний збій, перенесені захворювання, стреси. Погіршує ситуацію дефіцит біотину: згідно з проведеним дослідженням (3) 38% пацієнтів з патологічним випаданням волосся не отримують цей мікронутрієнт у необхідному дозуванні. Внаслідок обстеження жінок із себорейним дерматитом у 35% зафіксовано дефіцит біотину, у групі людей із телогеновою алопецією цей показник досягає 24%.

На підставі іншого дослідження доведено, що дефіцит біотину є причиною облисіння у жінок після 40: серед тих, хто брав участь в дослідженні, брак нутрієнта зафіксовано у 40%. Також доведено вплив біотину на цикл росту волосся: піврічний курс вітамінотерапії у 23,4% учасників збільшив співвідношення анагену та телогену (5).

В умовах підвищених навантажень, частих стресів та відсутності збалансованого харчування жінки можуть стикатися з першими ознаками облисіння у різному віці. Алопеція — це не вирок: при своєчасному зверненні до фахівця та за умови суворого дотримання всіх рекомендацій є хороші прогнози відновлення густоти та зростання локонів. Сучасні програми лікування облисіння різноманітні, включають медикаментозні та косметичні препарати, вітамінотерапію, дієтотерапію. Вони розробляються з урахуванням особливостей пацієнта, спрямовані на усунення причин облисіння та візуальних дефектів.

Список використаних джерел

  1. (1) Огляд використання біотину від випадіння волосся Діпа П. Патель; Шейн М. Свінк; Леслі Кастело-Соччіо
  2. (2) Ефективність і безпека харчової добавки, що містить L-цистин, екстракт Serenoa repens і біотин проти випадіння волосся у здорових чоловіків і жінок. Проспективне рандомізоване подвійне сліпе контрольоване клінічне дослідження Мрідвіка Нарда, Соня Аладрен, Енца Сестоне, Вінченцо Нобіле
  3. (3) Вплив дефіциту біотину на розвиток волосся та пігментацію Гарольд Раух
  4. (4) Вроджені порушення метаболізму біотину W L Nyhan
  5. (5) 3-місячне, рандомізоване, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване дослідження, що оцінює здатність надсильної харчової добавки морського протеїну сприяти росту волосся та зменшувати випадання у жінок, які самі вважають, що волосся рідшає. Бруно А. Бернар
  6. (6) Натуральні добавки для волосся: біотин і колаген Ван Віклін, Шерон Енн

Замовити
Інші статті
Назад
Вперед
біотин в продуктах харчування
Біотин і ваше меню: які продукти сприяють росту здорового волосся
Здоров'я волосся залежить від низки факторів – серед них стреси, хронічні захворювання, генетика та щоденне меню. Дуже часто випадіння починається на тлі нестачі в раціоні вітамінів та мінералів.
Читати більше
Сезонні зміни та волосся: як адаптувати догляд залежно від пори року
Розкішне волосся — це результат правильного догляду. Кожна жінка має свій ритуал і доглядові засоби, підібрані з особливою ретельністю.
Читати більше
як вибрати дозування біотину при випаданні волосся у жінок
Найкращі способи застосування біотину для запобігання випадінню волосся у жінок
Стан волосся – індикатор здоров'я людини. Якщо локони стали сухими, січуться, випадають, варто виключити хронічні захворювання, вітамінодефіцити...
Читати більше
навесні почало сильно випадати волосся що робити
Причини сильного випадіння волосся
Випадіння волосся провокують різні фактори – зазвичай це стрес, хронічні захворювання, незбалансований раціон харчування, дефіцит вітамінів, сухе повітря тощо. Якщо проблема вже є, вживайте відповідні заходи.
Читати більше
які краще приймати вітаміни при випаданні волосся
Дефіцит вітамінів та випадіння волосся – який зв’язок?
Стан волосся значною мірою залежить від кількості нутрієнтів у раціоні. Найбільший вплив чинять біотин, вітаміни А, С, D, Е, групи В. Якщо почалася проблема з випадінням, потрібно перевірити рівень біотину в крові.
Читати більше
чи допомагає біотин при стресах
Як стрес впливає на стан волосся. Чим корисний біотин?
Хронічний стрес – класична проблема 21 століття, що призводить до порушення роботи різних органів та систем. Спочатку страждають шкіра, нігті та волосся (воно стає сухим, ламким, стоншується).
Читати більше