Що потрібно знати про жіноче облисіння і як з цим боротися
З проблемою втрати волосся жінки стикаються на будь-якому етапі життя, незалежно від віку. У нормі щодня втрачати до 100 волосків на день: це природний фізіологічний процес, пов’язаний із циклом зростання локонів. Близько 90% волосків перебуває в активній фазі росту, який називається анагеном і триває до 6 років. 10% знаходиться у фазах катагену і телогену, коли зростання сповільнюється, повністю зупиняється і волосина випадає. Облисіння у жінок пов’язане з порушенням цього циклу.
Алопеція — це патологічна втрата волосся, яка може вражати голову частково чи повністю. При облисінні фолікули залишаються неактивними і на місці волосся, що випало, не ростуть нові. Основні причини облисіння — це фізіологічні захворювання та психоемоційна нестабільність. Як боротися з облисінням у жінок — може сказати трихолог після обстеження. Терапія облисіння має бути комплексною, із залученням суміжних фахівців — ендокринолога, гастроентеролога, дієтолога, включати місцевий вплив на фолікули та підтримку всього організму шляхом корекції харчування та усунення гіповітамінозу.
Як боротися з жіночим облисінням: причини
Діагностика облисіння: як зупинити у жінок втрату волосся? Для того, щоб скласти програму, кваліфіковані фахівці рекомендують визначити причину стану:
- Хронічні чи пережиті захворювання. Найбільш згубно на стан локонів впливають проблеми з ШКТ, порушення роботи щитовидної залози, онкологія, розлад харчової поведінки.
- Ендокринні порушення, з якими дівчата стикаються під час гормонального дозрівання, жінки під час вагітності, лактації, при клімаксі. Збої виникають через прийом протизаплідних гормональних препаратів.
- Медикаментозна терапія деякими групами лікарських засобів.
- Стреси хронічні або ті, що іноді повторюються, депресія, переживання.
- Неправильний догляд — неякісна доглядова косметика, частий термічний вплив праскою, феном без термозахисту, фарбування та хімічні завивки, гарячі процедури без дотримання техніки виконання.
- Незбалансоване харчування та дефіцит деяких вітамінів та мінералів.
- Вікові зміни та пов’язані з цим фізіологічні процеси.
- Генетична схильність до алопеції.
Також втрата волосся пов’язана з дерматологічними хворобами, наприклад, існує таке поняття як себорейне облисіння у жінок.
Види облисіння
Виділяють кілька типів облисіння у жінок:
- Гніздове — коли волосся випадає локально. Найчастіше діагностують облисіння передньої частини голови у жінок, рідше стрічкоподібне по краях. Стан розвивається через збої в імунній системі, яка руйнує клітини кореневої системи.
- Дифузне — сильне рівномірне випадання волосся поширюється по всій голові, від чого волосяний покрив втрачає свою густоту, може проглядатися шкіра. Розвивається через порушення циклу росту волосся на фоні стресів, хвороб, гормональних збоїв, дефіциту вітамінів.
- Андрогенне — характеризується облисінням тім’яної та задньої частини голови. Виникає на фоні підвищеного вироблення чоловічих гормонів.
Що допомагає від облисіння у жінок — залежить від причини розвитку патології. У більшості випадків необхідно усунути фактор, який провокує стан, та забезпечити умови для відновлення циклу зростання. У разі рубцевої алопеції, коли на місці волосяних фолікулів утворюється рубцева тканина, природне зростання відновити неможливо, але є можливість хірургічної корекції.
Секрети боротьби з себорейним та андрогенним облисінням
Андрогенне облисіння у жінки вимагає гормональної корекції: на сьогоднішній день Європейське медичне агентство на підставі досліджень (1) підтверджує ефективність лише двох препаратів топічного та внутрішнього застосування, здатних вирішити цю проблему. Також ефективність при лікуванні андрогенної алопеції демонструє низькоінтенсивне лазерне випромінювання: в домашніх умовах можна використовувати лазерний гребінець, але клінічні лазерні установки демонструють більш виражений ефект. Також вилікувати андрогенне облисіння можна хірургічним шляхом: широко практикується трансплантація власного волосся.
Себорейне облисіння у жінок добре піддається лікуванню. Особливість терапії у її комплексному впливі: вона спрямована паралельно на усунення себореї та випадання волосся. До програми терапії входить:
- зовнішні медикаментозні препарати;
- ін’єкційні методи – озонотерапія, мезотерапія;
- низькоінтенсивна лазерна терапія;
- корекція харчування, усунення гіповітамінозу.
Важливу роль при себорейному облисіння грає правильний догляд за шкірою голови — пілінг, масажі, захист від негативного впливу температури, води, сонця. За умови дотримання всіх рекомендацій фахівців прогноз при себорейному облисінні сприятливий.
Жіноче гніздове облисіння: причини та методи боротьби
Гніздове облисіння у жінок — це нерубцева форма захворювання, спровокована генетичними або аутоімунними факторами. Клінічні прояви патології — вогнище без волосся із чітким розмежуванням із волосяним покривом. Класифікація проводиться за локалізації та поширеності:
- гніздове\вогнищеве —часткове облисіння у жінок на різних ділянках голови;
- тотальне —локальне облисіння у жінок по всій поверхні голови;
- універсальне — у процес залучені всі ділянки тіла та голова.
Патологія проявляє себе по-різному: може спостерігатися різке облисіння у жінок або ж поступове випадання, яке триває певний період (від кількох місяців до кількох років).
Від гніздового облисіння у жінок призначають кортикостероїди. Препарати протизапальної дії бувають двох типів:
- містять кортикостероїди, що вводяться ін’єкційно або зовнішньо безпосередньо на уражені ділянки;
- стимулюють вироблення власних кортикостероїдів.
Медикаментозна програма лікування та тривалість курсу залежить від індивідуальних особливостей пацієнта та клінічної картини. Її доповнюють косметичними засобами, які покращують стан шкіри, сприяють активному кровопостачанню.
Важливим критерієм ефективного лікування облисіння у жінок є емоційний стан. Для мінімізації стресу через зовнішній вигляд трихологи дають поради, як приховати облисіння у жінок: косметика, що маскує облисіння, перуки та шиньйони, головні убори.
Явище жіночого облисіння після 50 років: як не стати його жертвою
З проблемою патологічного випадання волосся частіше стикаються жінки віком 45 років і старше. Це пояснюється змінами гормонального фону: так організм готується до менопаузи. Волосся стає не тільки слабким, а й змінює свою структуру: стоншується, січеться, ламається, складно розчісується. Погіршують ситуацію і інші фактори:
- хронічні чи перенесені захворювання внутрішніх органів;
- дерматологічні та трихологічні хвороби;
- інфекції;
- ендокринні порушення;
- стреси, перевтоми;
- прийом лікарських засобів;
- незбалансований раціон;
- дефіцит вітамінів та мінералів.
Велику роль для збереження здоров’я та краси локонів відіграє правильний домашній догляд, відмова від термічних інструментів (плойки, прасочки, фен), фарбування та хімічних завивок.
Профілактика та лікування
Що допомагає від облисіння у жінок у похилому віці? З проблемою слабкого і хворого волосся допомагають впоратися трихологи: після обстеження складається програма з урахуванням вікових особливостей та клінічної картини. В основі програми корекція харчування та гіповітамінозу, усунення стресів, підбір правильного домашнього догляду, а також професійні процедури:
- озонотерапія;
- мезотерапія;
- масажі волосистої частини голови;
- електростимуляція;
- рефлексотерапія;
- лазерна терапія;
- плазмоліфтінг.
На ефективність лікування облисіння у жінок впливає здоров’я загалом: за потреби залучаються суміжні фахівці для лікування захворювань та зайвої ваги.
Думка експертів: дослідження
Випадання волосся у жінок може початися у будь-якому віці, починаючи з перехідного, але активізується процес у віці 50 років (близько 6% страждають від облисіння) та піку досягає до 70 років (38% стикаються з алопецією). Згідно з проведеним дослідженням (2) прийом вітамінних добавок, зокрема біотину, вже через 6 місяців дає хороші результати: завдяки відновленню циклу росту волосся вони стають густішими, активізується ріст волосся. За результатами дослідження збільшення співвідношення анагену та телогену збільшилося на 23,4%. Також наголошується, що зовнішні зміни сприятливо вплинули на психологічний стан людей, які брали участь у дослідженні.
Як зберегти красу волосся та перемогти облисіння: поради для жінок
Програми проти облисіння у жінок базуються на комплексному підході. Алгоритм вирішення проблеми наступний:
- повне обстеження та визначення причини;
- усунення тригера — стресів, дефіцитів, незбалансованого харчування, захворювань;
- безпосередній вплив на очаги облисіння.
Зберегти красу локонів або відновити її допоможуть прості заходи:
- корекція способу життя — харчування, навантажень;
- правильний домашній догляд;
- якісні салонні процедури відновлення;
- медикаментозні препарати, що стимулюють ріст;
- фізіотерапевтичні процедури – мезотерапія, озонотерапія, лазерне лікування;
- народні методи – трави, мед, глина.
Важливою складовою програми лікування облисіння є вітаміни. Важливо контролювати надходження вітамінів А, групи В, С та Е, а також мінералів – цинку, заліза, магнію, фосфору, сірки. Біотин відіграє важливу роль (3) для відновлення волосся. Основні симптоми його нестачі — випадання, сухість, ламкість, січення кінчиків, складності з розчісуванням локонів. Невелика кількість біотину синтезується організмом, а отримати його додатково можна з цілісних круп, горіхів, насіння, яєчних жовтків. Для швидшого відновлення резервів рекомендується приймати його у вигляді добавок. Biotebal — це препарат, основна діюча речовина якого біотин, він створений щоб працювати з дефіцитом біотину та цим неприємні симптоми. Одна таблетка Biotebal містить 5 мг біотину.
Зберегти здоров’я волосся і навіть відновити його після випадання можна, якщо практикувати комплексні програми. Самолікування при алопеції неприпустимо, оскільки причин такого стану багато і кожна потребує особливого підходу для корекції. В основі всіх методів лікування облисіння закладені медикаментозні методи, які доповнюються змінами способу життя, зокрема корекцією харчування та введенням в раціон вітамінів.
Список використаних джерел
- Випадання волосся у жінок Франциско М, Камачо-Мартінес
- (1)Лікування андрогенної алопеціїaІ Тості ,Ф. Камачо-Мартінес,Р. Добер
- (2)Ефективність і безпека харчової добавки, що містить L-цистин, екстракт Serenoa repens і біотин проти випадіння волосся у здорових чоловіків і жінок. Проспективне рандомізоване подвійне сліпе контрольоване клінічне дослідження Мрідвіка Нарда, Соня Аладрен, Енца Сестоне, Вінченцо Нобіле
- (3)Огляд використання біотину від випадіння волосся Діпа П. Патель; Шейн М. Свінк; Леслі Кастело-Соччіо
- Сімейний синдром нерозчісуваного волосся: ультраструктурне дослідження волосся та реакція на біотин V Boccaletti , Е. Зендрі, Г. Джордано, Л. Гнетті, Г. Де Панфіліс